Kanał: Pomorze Zachodnie z drona

Metryczka

  • Widownia: 53683
  • Produkcja: AlfaTV 2018
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Niektórzy turyści są święcie przekonani, że to już Morze Bałtyckie, bo nie widać horyzontu.  Tymczasem, jest to Zalew Szczeciński, przybrzeżna laguna, którą od Bałtyku oddzielają wąskie cieśniny. Ten piękny akwen ma powierzchnię około 670 kilometrów kwadratowych i jest jednym z najciekawszych zakątków Pomorza Zachodniego. To także ważny szlak wodny, który łączy port w Szczecinie ze Świnoujściem i otwartym morzem. Wzdłuż zalewu, z północy na południe, przebiega tu granica polsko - niemiecka. Blisko dwie trzecie jego wód znajduje się po polskiej stronie. Na niewielkich cyplach i w małych zatoczkach kryją się urokliwe miasteczka i mariny.

POLICE

Największym miastem wokół Zalewu Szczecińskiego są czterdziestotysięczne Police. Dużo nowych osiedli, urzędów, instytucji kulturalnych, zieleni, ale także interesujących zabytków. Należy do nich między innymi gotycka kaplica z XIV wieku czy kościół w pobliskiej Jasienicy. W Policach znajduje się również, czwarty co do wielkości w Polsce, port rzeczno – morski. 

TRZEBIEŻ

Naszą turystyczną podróż po Zalewie Szczecińskim zaczynamy od Trzebieży, niewielkiej miejscowości, znanej przede wszystkim jako centrum wypoczynku i siedziba największego w Polsce Centralnego Ośrodka Żeglarstwa Morskiego, w którym szlify zdobywali  najwięksi żeglarze. Miasteczko liczy niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców. Zachowało się tu dawne budownictwo ryglowe oraz piękny kościół zbudowany w 1745 roku. Trzebież żyje z turystyki. Powstała nowoczesna infrastruktura: promenady, skatepark, place zabaw,  baza noclegowa, a także słoneczna, piękna plaża - jednym słowem idealne miejsce do wypoczynku dla całej rodziny i wyśmienita okazja do skosztowania pysznego wędzonego węgorza, albo świeżych ryb, które można kupić w miejscowym porcie. 

NOWE WARPNO

Z Trzebieży docieramy do Nowego Warpna, położonego na Półwyspie Nowowarpieńskim, Miasteczko liczy około półtora tysiąca mieszkańców. Jest tu przystań żeglarska,  z której kursują statki wycieczkowe do Altwarp - po niemieckiej stronie granicy. Zachowała się  większość zabytkowej, przedwojennej zabudowy miasta. Centralnym punktem jest ratusz miejski, zbudowany w 1697 roku w stylu barokowym. Od samego początku był i jest do dziś siedzibą władz Nowego Warpna. Ratusz został wzniesiony z wykorzystaniem techniki ryglowej,  zachowały się także gotyckie fundamenty poprzedniej budowli, która spłonęła pod koniec XVII wieku. Drugi interesujący zabytek to kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, któremu obecny kształt nadano w 1693 roku. Nowe Warpno otacza Jezioro Nowowarpieńskie i Puszcza Wkrzańska, w której przygotowano dla turystów szlaki piesze i rowerowe. Oaza ciszy i spokoju.  

WAPNICA

Po drugiej stronie Zalewu Szczecińskiego, w południowej części Wyspy Wolin znajduje się niewielka osada Wapnica, chętnie jednak odwiedzana przez turystów, ze względu na bardzo atrakcyjne położenie  i piękną, nowoczesną marinę z pełnym zapleczem, do której zawijają jachty nie tylko z Polski. Nieopodal, znajduje się największa atrakcja tego zakątka   niepowtarzalne Jezioro Turkusowe z tarasem widokowym dla turystów. Powstało ono w miejscu  wyrobiska po dawnej kopalni kredy, które potem zostało zalane przez wodę.

LUBIN

Z Wapnicy docieramy do Lubina, miasteczka o bardzo interesującej historii. Można tu zwiedzić okazały neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Na wzgórzu odkryto natomiast fundamenty jednego z najstarszych grodzisk na Pomorzu, które powstało po  misji chrystianizacyjnej Świętego Ottona. Dziś w tym miejscu znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się - zapierający dech w piersiach -przepiękny widok na Zalew Szczeciński. 

SUŁOMINO

I jeszcze jedno ciekawe miejsce na wyspie Wolin, położone nad samym brzegiem Zalewu Szczecińskiego – Sułomino. Znane z jednej, ale za to już w całej Europie, imprezy: Western Piknik. Co roku, w lipcu, grają tu zespoły country ze wszystkich stron świata. Do Sułomina przyjeżdżają także za każdym razem właściciele kultowych amerykańskich krążowników szos i motocykli Harley – Dividson.

WOLIN

Z festiwalu country przenosimy do pobliskiego Wolina, położonego nad cieśniną Dziwna, na południowym cyplu wyspy Wolin. Miasto jest połączone ze stałym lądem dwoma mostami samochodowymi oraz kolejowym. Liczy nieco ponad pięć tysięcy mieszkańców. Zachowało się tu kilka cennych zabytków, jak choćby zbudowany pod koniec XIXI wieku w stylu neogotyckim ratusz, obecnie siedziba władz miasta czy resztki murów obronnych.     W pobliżu warto zwiedzić kolegiatę Świętego Mikołaja z XV wieku. Niewątpliwą atrakcją  miasta jest  Skansen Centrum Słowian i Wikingów. Można tu  obejrzeć rekonstrukcję zabudowań z okresu wczesnego średniowiecza. Co roku, Wolin jest gospodarzem wielkiego Festiwalu Słowian i Wikingów, uwielbianych przez turystów starć wojów. Żeglarzom miasto oferuje nowoczesną przystań jachtową z pełnym zapleczem i  spotkanie z burzliwą historią Pomorza Zachodniego. 

PARK  NATURY ZALEWU SZCZECIŃSKIEGO

Po wschodniej stronie zalewu mamy jeszcze jedną atrakcję turystyczną: Park Natury Zalewu Szczecińskiego, liczący około cztery tysiące hektarów obszar łąk, pastwisk i lasów, utworzony z inicjatywy polskich i holenderskich ekologów w ramach projektu Odra Delta Nature Park. Jest tu całe bogactwo flory i fauny. Na teren Łąk Skoszowskich ściągnięto   słynne rude krowy rasy Scottish Highland i koniki polskie, po to, by przywrócić bioróżnorodność florystyczną i ornitologiczną. Króluje tu oczywiście drapieżny bielik, ale w  można także obserwować żurawie, pliszki, trznadle, albo usłyszeć derkacze. Do tego niezwykłego miejsca przyjeżdżają dziś turyści i ornitolodzy z całej Europy.

CHEŁMINEK

Powoli zbliżamy się do końca podróży wokół wód Zalewu Szczecińskiego. Odwiedzamy jeszcze wyspę Chełminek. To obszar niezamieszkany, który nie jest  jednak dziełem natury. Wyspa powstała na mieliźnie po w 1889 roku z urobku, podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin – Świnoujście. Zajmuje obszar około jednego kilometra kwadratowego i jest ważnym punktem nawigacyjnym dla żeglarzy. Legenda głosi, że podczas II wojny światowej szkolono na niej załogi niemieckich  okrętów podwodnych w wysadzaniu tajnych agentów na ląd. Sztuczna wyspa doskonale wkomponowała się w otaczającą ją piękną  przyrodę.                           

STEPNICA

Naszą podróż po Zalewie Szczecińskim kończymy w położonej nieopodal Chełminka Stepnicy, oferującej żeglarzom piękne mariny z niezbędną infrastrukturą i spacer po urokliwym miasteczku. I tak jest w każdym zakątku Zalewu Szczecińskiego: cisza, spokój i upragniony odpoczynek po żeglarskim rejsie. Zrelaksowani, czekamy na sprzyjające wiatry i ruszamy w kolejną podróż po zalewie...


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze