Kanał: Mieszkowice

Metryczka

  • Widownia: 24486
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Gmina Mieszkowice położona jest w południowej części województwa zachodniopomorskiego. Przez Odrę graniczy z Niemcami. Ma bogatą i burzliwą historię.

W stolicy gminy uwagę zwracają mury obronne z przełomu XIII i XIV w. zbudowane z głazów narzutowych, a ich w górnej części z cegły. Najciekawszym fragmentem murów jest Baszta Prochowa z Xv wieku. Do dziś zachowało się około półtora kilometra tych umocnień.  Wzdłuż murów obronnych przebiega promenada.

W Mieszkowicach zachowało się także kilka przykładów budownictwa ryglowego, tak charakterystycznego dla Pomorza Zachodniego.

Centralnym punktem miasta jest plac Wolności, otoczony zespołem zabytkowych kamieniczek. Na rynku, w 1957 roku, dla uczczenia 1000 – lecia Mieszkowic,  odsłonięto pomnik Mieszka I , postawiony na osiemnastowiecznym cokole. 

Przy rynku mieści się także Ratusz Miejski. Swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie, której dokonano w 1805 roku.

Najciekawszym zabytkiem sakralnym jest wczesnogotycki Kościół Przemienienia Pańskiego. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1297 roku. Najstarszym wyposażeniem świątyni jest chrzcielnica pochodząca najprawdopodobniej z XIV wieku wykonana z wapienia gotlandzkiego.

Stolicę gminy otaczają rozległe lasy, stąd swoją siedzibę ma tutaj Nadleśnictwo Mieszkowice.

Na terenie nadleśnictwa znajduje się ogród dendrologiczny, w którym na obszarze około dwóch hektarów zgromadzono ponad 265 gatunków  drzew i krzewów strefy umiarkowanej z całego świata. Jest też leśna wiata edukacyjna.

Mieszkowice zapewniają swoim mieszkańcom podstawową edukację. Jest więc Szkoła Podstawowa imienia Mieszka I. Poza nią, z powodzeniem działa Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Tworzą je: Technikum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Szkoła Policealna.


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze