Kanał: Warnice

Metryczka

  • Widownia: 27227
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Grzegorz Lickiewicz

Opis

Wierzbno (niem. Werben) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Warnice, położona przy południowo-wschodnim brzegu jeziora Miedwie.

Zalążkiem dzisiejszego Wierzbna była stara osada Grędziec. Osada leżała na pograniczu posiadłości biskupów kamieńskich i cystersów kołbackich, co było przyczyną częstych sporów granicznych. Zapewne z tego powodu w połowie XIII wieku Grędziec, należący od 1236 roku do biskupów kamieńskich został opuszczony (ostatnia wzmianka o nim pochodzi z 1248 r.).

W jego miejsce pojawia się od 1262 roku Wierzbno, w którym istniał już w tym czasie dwór biskupi, często odwiedzany przez ordynariusza diecezji kamieńskiej. Przy dworze powstała osada, która uzyskała prawa miejskie zapewne w XIII w. potwierdzone przez Barnima IX w 1564 roku. W 1321 roku Wierzbno kupili cystersi z Kołbacza i założyli tu wielki folwark. W 1478 roku miasto zostało spustoszone przez wojska brandenburskie, a w czasie wojny trzydziestoletniej przez wojska szwedzkie i austriackie. W 1780 roku strawił je niemal doszczętnie wielki pożar. Klęski te, oraz zmiana przebiegu szlaków handlowych przyczyniły się do upadku Wierzbna, które w końcu XVIII w. pozbawiono było praw miejskich. Zachował się tu miejski plac zabawowy z okresu świetności Wierzbna (dawny rynek).

W latach 1945-54 siedziba gminy Wierzbno. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Kościół św. Józefa w Wierzbnie -  katolicki kościół filialny zlokalizowany w Wierzbnie, w gminie Warnice.

Świątynia (dawniej ewangelicka) wznosi się w południowo-zachodniej części rynku dawnego miasta. Późnogotycki kościół jest kamienno-ceglany i pochodzi z XV wieku (chociaż źródła wspominają tu obiekt sakralny już w XIII wieku). Posiada niską wieżą z XVII wieku zwieńczoną czterema narożnymi wieżyczkami. Szczyt wschodni kościoła i elewacje wieży bogato ozdobione ostrołukowymi blendami. Wewnątrz świątyni strop drewniany z malowidłami z 1738. Z tego okresu pochodzi również barokowy ołtarz (po 1945 zdekompletowany), renesansowa chrzcielnica oraz późnorenesansowa empora ozdobiona w 1707 malowidłami. W 1974, przy zachowaniu elementów barokowego, postawiono nowy ołtarz. Obok kościoła znajduje się pomnik przyrody - wiąz o obwodzie 450 cm.

 

źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze